Byłam zaskoczona, kiedy Odeta Moro prezes Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo opowiedziała, jak często w swojej pracy spotyka się z rozmaitymi mitami. Między innymi z przeświadczeniem niektórych kobiet ciężarnych o tym, że badanie USG w ciąży… szkodzi.

Jestem mamą od ponad 4 lat. Macierzyństwo zainspirowało mnie do prowadzenia blogów parentingowych, na co dzień spotykam się z matkami i ojcami dbającymi o rozwój maluchów i jakoś tak… mimowolnie – zakodowałam sobie, że rodzicielstwo jest właściwie oczywiste dla wszystkich wtajemniczonych.

Zdążyłam już zapomnieć jak to na początku ciąży obłożyłam się stertą książek by dowiedzieć się czegokolwiek na temat tego – jak będzie i jak powinna wyglądać moja najbliższa przyszłość z rosnącym brzuszkiem, a potem z niemowlęciem u boku. Wierzcie mi, wcześniej byłam skupiona na pracy zawodowej, podróżach i właściwie od zera nabywałam wiedzy o rozwoju prenatalnym, o tym co trzeba jeść by maluch w łonie mamy rósł zdrowo, a nawet o tym czym jest sudokrem – co opowiadam czasem w ramach anegdoty ;). Takie były początki mojej przygody z rodzicielstwem. Nieustannie poszukiwałam odpowiedzi.

2016-02-23 21.12.49Podczas panelu, w jakim miałam przyjemność wziąć udział, przypomniałam sobie jak ważne, dla świeżo upieczonej mamy czy kobiety w ciąży, jest szybkie rozwianie ewentualnych wątpliwości i weryfikacja obiegowych opinii! Wszak nie ma nic istotniejszego!

W trakcie spotkania w ramach cyklu „Philipiak dla zdrowia” zorganizowanego przez firmę Philipiak Milano – stawiającą sobie za cel promocję zdrowego stylu życia – grono ekspertów dzieliło się ważnymi dla kobiet informacjami dotyczącymi zdrowia mamy i dziecka, odpowiednich ćwiczeń i gotowania.
Dr inż. Agnieszka Kowalska – dietetyk, Odeta Moro – dziennikarka, Dawid Budzich – kucharz oraz Anna Lewandowska – trenerka fitness, a także Tomasz Lis – przedstawiciel marki Philipiak Milano obalili szereg mitów związanych z aktywnością fizyczną i żywieniem mam w ciąży i w okresie wczesnego macierzyństwa. Tak jak ten, że USG może szkodzić.

Okazuje się i jest zupełnie naturalnym, że przyszli lub świeżo upieczeni rodzice nie zawsze orientują się we wszystkich niuansach związanych z zachowaniem zdrowia w tym ważnym okresie i właśnie po to, by czuli się świadomie i pewnie w swoich rolach – powstają tak ważne, potrzebne i niezbędne inicjatywy edukacyjne.

 

Pani dietetyk merytorycznie opowiadała o FAKTACH I MITACH związanych z odżywianiem mam i maluchów. Tutaj: jedzenie za dwoje, kaszki zbożowe jako podstawa diety dziecka, mleko i nabiał jako przyczyna alergii, masło jako najlepszy tłuszcz dla dziecka, miód wskazany dla niemowląt, soki dla dziecka bez ograniczeń okazały się oczywiście opiniami nieprawdziwymi.

Ania Lewandowska zachęcała do umiarkowanej aktywności fizycznej pod kontrolą lekarza i w przypadku braku przeciwwskazań, pomagającej przygotować organizm do porodu. W ramach warsztatów zademonstrowała też kilka prostych ćwiczeń, a ze wszystkimi za i przeciw rozprawiła się na swoim blogu Healthy Plan By Ann – zajrzyjcie TUTAJ.

Z kolei Dawid Budzich doradzał i pokazywał jak radzić sobie w kuchni by dania były aromatyczne, odżywcze i przede wszystkim zdrowe. W swojej prezentacji uwieńczonej degustacją wykorzystał naczynia uznanej w świecie marki Philipiak Milano, której jest ambasadorem, pozwalające zachować cenne dla kobiet i dzieci witaminy i minerały, a także wydobyć z przyrządzanych potraw wszelkie walory smakowe.

Przedstawiciel marki Tomasz Lis – wykazał z kolei jak istotne jest korzystanie z innowacyjnych naczyń służących do gotowania na parze i smażenia beztłuszczowego. Okazuje się, że „złe przetwarzanie i nieodpowiednie techniki gotowania mogą powodować, że tracimy bardzo wiele substancji i składników odżywczych zawartych w produktach. Może to prowadzić do sytuacji w których z planowanych wartości odżywczych dostarczamy naszemu organizmowi jedynie 30%”.

Spotkanie było przeprowadzone w ramach kampanii promującej profilaktykę żywieniową wśród Polaków. Owocne i inspirujące. Jeśli kiedykolwiek przyszło Wam się mierzyć z podobnymi mitami – dajcie znać w komentarzu.

Wpis na ten temat znajdziesz również na www.grazine.pl

DSC_020020160223_135002DSC_0202DSC_0204DSC_0206DSC_0209DSC_0214DSC_0221DSC_0225 DSC_0230 DSC_0239 DSC_0240 DSC_0242 DSC_0244 DSC_0246

Pin It